foto3.jpg

Ana Sayfa > Seminerler > Veli SeminerleriVeli Seminerleri

Mutlu Çocuklar Yetiştirme, Çocuğuma Duygusal Zeka Becerilerini Nasıl kazandıracağım?

Çok küçük yaşlarda duygularını tanımaya başlayıp onları etkili bir biçimde kullanmayı öğrenen çocuk, duygularını olumlu bir şekilde ifade edebilen çocuk, toplumun sağlıklı, mutlu, kendine güvenen, başarılı, şiddete eğilimi olmayan ve insanları seven bir üyesi olacaktır.

Beyin çok küçük yaşta hızla geliştiği için ilk yılların geleceğe etkisi oldukça büyüktür. Bu yıllarda sahip olunan deneyim ve yaşantılar,  ilişkiler çocuğun duygusal gelişimini, öğrenme yeteneğini ve gelecekteki yaşamında nasıl bir insan olacağını kalıcı olarak etkileyecektir.

Empati ve Etkin İletişim

Çocukların duygularına karşı duyarlı olabilmek, olaylara onların bakış açısıyla bakabilmek, davranış nedenlerini anlayabilmek ve onlarla iyi ilişkiler içinde olmak onlara gösterdiğiniz empati ve kurduğunuz etkin iletişimle mümkün olur. Empati gösterilen ve anlaşıldığını hisseden çocuk kendisini iyi hisseder.

Sağlıklı iletişime engel olan nedenlerin neler olduğunu öğrenmek ve bunlardan kaçınmak, aile içinde etkin iletişime atılan ilk adımdır.

Çoklu Zekanın Hayata Uyarlanması, Çocuğumun Zeka Alanlarını Nasıl Geliştiririm?

Zekanın tek tip olduğunu, doğuşla sabit bir düzeyde gelip hep aynı düzeyde kaldığını savunan eski inançlar, Çoklu Zeka Teorisi ile yıkıldı. Çoklu Zeka Teorisine göre, sekiz tip zeka doğuştan her çocukta değişik düzeylerde bulunuyor ve küçük yaşlardan başlayarak yaşam boyu bütün zeka tipleri geliştirilebiliyor. Bu zeka tipleri, dilsel zeka, görsel zeka, matematik zekası, bedensel zeka, müzik zekası, sosyal zeka, İçsel zeka ve doğa zekası olarak adlandırılmaktadır.

Disiplin

Disiplin denince her ne kadar aklımıza, “katı olmak, kurallar ve ceza” gelse de, disiplin doğru olup olmadığını sorgulamadan uyulması gereken katı kurallar demek değildir. Disiplin bireylere iyi alışkanlıklar kazandırarak, onların çevreleri ve toplum ile uyum içinde olmalarını sağlamak demektir. Disiplin olumlu davranışların kazandırılması demektir.

Çocuklara Özgüven Kazandırmada Ailenin Rolü

Özgüvenin sağlanması ile çocuğun okulda, sosyal çevresinde ve gelecekte iş ve özel hayataında mutlu olmasını sağlar.Özgüveni yüksek çocukların aileye, okula, topluma, herkese yararı vardır.

Çocuğun kendisini hayata ve hayatın getirdiklerine hazır hissetmesi, karşısına çıkan engelleri aşabilmesi, zorluklarla baş edebilmesi ve mutlu olabilmesi için gerekli olan özgüven ilk önce aile tarafından kazanadırılır.
E-Posta:
Çocuğumla Doğadayız Kitabı Çıktı
Hakkımda Okul Aile Eğitim Danışmanlığı Seminerler Makaleler Site Haritası Media felix