foto13.jpg

Ana Sayfa > Haberler - DuyurularCaretta Caretta'larla Bir Hafta

Ağustos 2012

IMG_4652_k_.jpg

Yumurtadan çıkmak yetmiyor, hayata başlamak için suya ulaşmak şart. Yaşam mücadelesinin bu ilk adımından sonra yetişkinliğe kadar daha pek çok tehlike bekliyor deniz kaplumbağalarını. Her 1000 yumurtadan çıkan yavrulardan sadece 1'i yaşamını sürdürebilerek yetişkinliğe erişebiliyor.

İklim değişikliğinin kaplumbağalar üzerindeki olumsuz etkisi sıcaklıkların artışıyla giderek artacak.  Neden mi? Yavruların cinsiyetleri kuluçka süresindeki sıcaklığa göre belirleniyor. 32 oC dişi, 26 oC erkek olmalarını sağlıyor. Yüksek sıcaklık dişi olmalarını sağlıyor. Bu da sıcaklıkların artışı ile dişi sayısının artışı ve sonuçta bir gün erkek kaplumbağların tükenmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınacağı gerçeğini ortaya koyuyor.   Bu durumda olabilecek sonucu siz düşünün.

IMG_3783_ed_k_.jpg
IMG_3851_ed_k_.jpg
IMG_4112_yolla_k_.jpg
IMG_4415_yolla_k_.jpg
IMG_4476_ed_k_.jpg

IMG_4492_k.jpg
IMG_4658_ed_yolla_k_.jpg
IMG_4676_ed_k_.jpg
IMG_2587_k_.jpg

İnsanların verdikleri zararlar ise çok büyük. Balıkçılık, olta avcılığı, trol avcılığı, turistik nedenlerle ticari amaçlı kötüye kullanım, hastalık, kirlilik ve sürat motorları gibi değişik tehlikeler her zaman kaplumbağaların sağlıkları ve hayatları için tehtid oluşturmaktadır.


Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve Hatay illerinde yaralı deniz kaplumbağalarına (Deniz Kaplumbağaları, Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) DEKAMER’de ilk yardım yapılıyor ve sağlıklarına kavuşana dek bu merkezlerde titizlikle bakılıyorlar.

Dekamer'de yıl boyunca farklı ülkelerden ve yurt içinde farklı şehirlerden gelen üniversite öğrencileri ya da üniversiteyi bitirmiş deniz canlılarıyla ilgili araştırma ve projeler üzerine çalışanlardan oluşan bir grup gönüllü çalışanları var.  Dekamer'in çalışabilecek gönüllülere her zaman ihtiyacı var. www.caretta.pau.edu.tr

Sahildeki deniz kaplumbağalarını bundan 30 sene önce ilk keşfeden ve sahilin, kaplumbağaların yumurtlamasına uygun halde korunmasını sağlayan Kaptan June hala her gün aynı sahilden denize giriyor.  Kaptan June tarafından kurulan Kaplumbağaları Koruma Vakfı tekne pervaneleri yüzünden yaralanmalara ve ölümlere engel olmak için teknelerin pervanelerine koruma kalkanı takmaya başladı. Kaplumbağa dostu teknelerin üzerinde amblemleri var.

Vakfıfla ilgili detaylı bilgi almak için:  www.dalyanturtles.com sitesine ulaşabilirsiniz.
Share
E-Posta:
Çocuğumla Doğadayız Kitabı Çıktı
Hakkımda Okul Aile Eğitim Danışmanlığı Seminerler Makaleler Site Haritası Media felix